Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temu • Vratiti se na listu teme
Politicke rasprave
+16
bogdandelija
Zizou
zlaxy
Toja
blackwhite
nikmar
Dedza Car
B.M.K.
6apa6a
NikolaReal
Deki
Taurun
zika
Herceg Playa
NukeR
Popara_87
20 posters
Chill4ever :: Main Topic :: Chill
Strana 2 od 22
Strana 2 od 22 • 1, 2, 3 ... 12 ... 22
Re: Politicke rasprave
Napisao sam jos negde ovako jednu moju konstataciju:
"Moje skromno misljenje da ce Srbija vec 11.maja posle ponoci imati vladu SRS-DSS. Novi-stari premijer Kostunica,Predsednik skupstine Toma Nikolic,novi gradonacelnik Beograda Aca Vucic, i nadam se pune sobe u Bacvanskoj(CZ) likova kao sto su Miki Maus,Mladja Gej,Ceda LSD i ostala bagra."[b]
"Moje skromno misljenje da ce Srbija vec 11.maja posle ponoci imati vladu SRS-DSS. Novi-stari premijer Kostunica,Predsednik skupstine Toma Nikolic,novi gradonacelnik Beograda Aca Vucic, i nadam se pune sobe u Bacvanskoj(CZ) likova kao sto su Miki Maus,Mladja Gej,Ceda LSD i ostala bagra."[b]
Re: Politicke rasprave
E konacno da se skupi par punoletnih da se moze raspravljati...
al jbg jedino sam ja za DS, Dedza i Popara su za SRS, a Toza za DSS
al jbg jedino sam ja za DS, Dedza i Popara su za SRS, a Toza za DSS
Poslednji izmenio Deki dana Ned 9 Mar 2008 - 16:11, izmenjeno ukupno 1 puta
Deki- Administrator
- Broj poruka : 731
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Tadić: Građani da odluče kojim putem dalje
Predsednik Srbije Boris Tadić saopštio je da će raspisati vanredne parlamentarne izbore u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima, kada bude dobio odluku Vlade.
U izjavi dostavljenoj medijima, Tadić je naveo da uvažava stav premijera Srbije Vojislava Koštunice da više nije u mogućnosti da vodi Vladu Srbije, ali da se ne slaže sa ocenom da Vlada nema jedinstvenu državnu politiku o tome da je Kosovo u sastavu Srbije.
"Naravno da je Kosovo i Metohija sastavni deo naše zemlje i ustavna je obaveza parlamenta, Vlade i predsednika Republike da brane teritorijalni integritet i suverenitet Srbije. Smatram da se radi o tome da Vlada Srbije nema jedinstven stav oko evropske i ekonomske perspektive Srbije i njenih građana", ističe se u Tadićevoj izjavi.
On je rekao da očekuje da ministri do novih izbora rade svoj posao na dobrobit svih građana Srbije i da daju doprinos poboljšanju ekonomske situacije u zemlji.
"Građani Srbije zaslužuju bolji život i ekonomsku perspektivu koja je jedino moguća u Evropskoj uniji, a uveren sam takođe da ćemo naše Kosovo od nezavisnosti najbolje braniti upravo članstvom u toj organizaciji", istakao je Tadić.
Izbori su prilika da Srbija potvrdi svoj demokratski kapacitet, da se obnove svi potencijali za odbranu Kosova i Metohije i da se osnaži ekonomija i poboljša položaj zemlje u svetu, ocenio je Tadić.
Onje dodao da su izbori demokratski put za prevazilaženje političke krize i jedino građani imaju ovlašćenje da svojim glasom kažu kojim putem Srbija treba da ide napred.
(Beta)
Deki- Administrator
- Broj poruka : 731
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Toza je za DSS!!!! Cisto da ne siris dezinformacije.Deki ::E konacno da se skupi par punoletnih da se moze raspravljati...
al jbg jedino sam ja za DS, i Toza i Dedza i Popara su za SRS
Zato sto je LAZOVCINA!!!!!Deki ::Tozo sto toliko mrzis Predsednika?
Taurun- Novajlija
- Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.02.2008
Re: Politicke rasprave
Izvinjavam se, prepravio sam...
Deki- Administrator
- Broj poruka : 731
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Toma mejstor.
Tadic je potplatio da pobedi na izborima.
A nas su malio zajebali i SPSovci.
Toma Toma Toma
Tadic je potplatio da pobedi na izborima.
A nas su malio zajebali i SPSovci.
Toma Toma Toma
B.M.K.- Spamer
- Broj poruka : 487
Godina : 31
Lokacija : Sid
Omiljeni klub : Ima Dosta
Datum upisa : 01.03.2008
Re: Politicke rasprave
B.M.K. ::
Tadic je potplatio da pobedi na izborima.
nikmar- Moderator
- Broj poruka : 580
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Omiljeni klub : Crvena zvezda, Juventus, IMT
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Tadićevo ne Jovanoviću
Lider Demokratske stranke i predsednik Srbije Boris Tadić odbacio je mogućnost da Liberalno demokratska partija Čedomira Jovanovića bude na zajedničkoj listi sa DS na predstojećim parlamentarnim izborima.
"Ne dolazi u obzir da LDP bude na nekoj zajedničkoj listi. Sa neodlučnima, a LDP je bio neodlučan na predsedničkim izborima 3. februara, ne pada mi na pamet da idem zajedno na izbore", rekao je Tadić u emisiji "Utisak nedelje" na Televiziji B92.
On je vrlo oštro govorio o stavu LDP-a između dva kruga predsedničkih izbora, rekavši da je neobjašnjivo da se ta stranka praktično ne izjasni za njega i evropsku politiku, iako se deklarativno zalaže za nju.
"Ubeđen sam da Čeda Jovanović nije glasao za mene u drugom krugu izbora", istakao je Tadić.
Lider DS je još rekao da je moguće da na parlamentarnim izborima njegova stranka izađe na zajedničkoj listi sa G17 plus, Sandžačkom demokratskom partijom Rasima Ljajića, ali i još nekim strankama pomenuvši Ligu socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka.
Prethodno je tokom dana predsednik LDP ponudio Tadiću dogovor oko predstojećih parlamentarnih izbora.
Jovanović je izjavio na konferenciji za novinare da Srbija treba da dobije vladu koja će omogućiti nastavak reformi i suštinsku transformaciju zemlje.
Jovanović je rekao da nakon izbora treba omogućiti nastavak politike Zorana Đinđića i dodao da će to biti prioritet LDP-a.
Predsednik LDP je naglasio da iza raspisivanja izbora stoji "čvrst dogovor" premijera Vojislava Koštunice i zamenika predsednika Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića.
Prema njegovim rečima, LDP želi da se dogovori sa svim strankama koje imaju isti cilj i to ne samo oko izborne liste i zajedničkog izlaska na izbore, već o stvarima koje se u Srbiji moraju uraditi.
Bićemo odlučni čuvari evropskih vrednosti, naglasio je Jovanović i istakao da njegova stranka insistira na tome da se završi saradnja sa Haškim tribunalom, potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, nastave ekonosmke reforme, završi privatizacija i uspostavi nova politika prema Kosovu koja neće ignorisati realnost.
Lider LDP-a je dodao da želi da razgovara sa onim strankama "koje su u prošlosti grešile, da im pomogne da se isprave i ne ponove greške".
"Odnosi LDP-a i Demokratske stranke ne smeju opteretiti građansku, evropsku, političku scenu u Srbiji. Boris Tadić i ja moramo imati snage da pružimo odgovore na tu, ne toliko komplikovanu koliko previše ličnu situaciju koja opterećuje odnose dve stranke", kazao je on i dodao da u narednom periodu vidi šansu za definisanje normalnih odnosa sa DS-om.
Još je rano govoriti o formiranju koalicija, a LDP nikada nije bila prepreka za dogovor koji podrazumeva jasne ciljeve i nema evropske vlade bez LDP-a, kazao je on.
Jovanović je istakao i da je politički kurs LDP-a potvrđen i da oni od njega neće odustati.
(agencije/MONDO)
Deki- Administrator
- Broj poruka : 731
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Sta ovaj Jovanovic...ne razumem kako neko moze nmjega da podrzi
blackwhite- Grobarcina
- Broj poruka : 1218
Omiljeni klub : Partizan Beograd
Datum upisa : 29.02.2008
Re: Politicke rasprave
Evo dva prilicno dobra texta da malo razmisljate.... ko , sta i kako...
Šta se sve krije iza žestokog, zasad samog verbalnog, zveckanja oružjem izmedu Moskve i Vašintona oko Kosova i Metohije
Bitka za Kopaonik
Piše:Vladan Dinić
Rusija brani Srbiju, cak pominje da ce, zlu ne trebalo, uciniti to i oružjem!?
Uz jasno upozorenje Sjedinjenim Državama i NATO da "batina ima dva kraja".
Zašto to, sad, Rusija cini, pitanje je oko kojeg se, pre svega ovde, u Srbiji, koplja lome medu "europejcima" za koje je Evropa - "iber ales" i onih kojima je - Kosovo srce Srbije.
Cini se, iz više opravdanih razloga:
o Zbog principijelnog stava zaštite od nasilnickog ukidanja medunarodnog prava,
o Rušenja Povelje UN,
o Ali i zbog strateških razloga i bezbednosti, ne samo Balkana, Srbije, Kosova i Metohije, vec i same Rusije!!
U Rusiji se i danas dobro secaju, da je Vašington, pre nekoliko godina, bio "zainteresovan" da na 99 godina zakupi radarske baze na Kopaoniku!
U koje je, da podsetimo, ugradena, mahom, britanska tehnologija, u svemu kompatibilna sa americkom, odnosno sa standardima NATO, ali i sa vojnim postrojenjima na Pešterskoj visoravni!!
Pored strateških razloga - Kopaonik je važan i zbog kontrole rovitog blisko-istocnog podrucja i kavkasko-kaspijskog regiona, dakle i petrohemijskih puteva.
Svojevremeno je Radio Frans-internacional(RFI), otkrio americke planove, pozivajuci se na dobro obaveštene izvore u Briselu, u vezi i sa planovima kontrole naftovoda, kojim bi nafta i gas iz kaspijskog basena, preko Bugarske, južne Srbije, Kosmeta, Makedonije i Albanije, stizali u zapadnu Evropu.
Nedavno je srpska vlada, posle odlaska Tadica i Koštunice kod Putina, potpisala sa Rusima ugovor o prodaji dela NIS-a, a Rusi bi uskoro poceli gradnju "Južnog toka", što je ocito uznemirilo americke privredne, ali i vojne stratege.
Tadašnji portparol Pentagona Mejdžor Bler odmah je, po objavljivanju vesti Radio Frans-internacionala o zainteresovanosti SAD za osmatracku bazu na Kopaoniku, zvanicno Tanjugu, demantovao informaciju o tome i o navonim pregovorima o ustupanju pojedinih vojnih baza u Srbiji na raspolaganje americkoj vojsci na 99 godina:
"Razgovarao sam sa nadležnima za odnose sa Jugoslavijom u Pentagonu i nemamo saznanja o pregovorima koje spominje francuski radio", rekao je Bler.
Vest je, tada, demantovao i Beograd. Izvor FoNeta u tadašnjem Saveznom sekretarijatu odbrane precizirao je da "nikakvih zvanicnih razgovora sa najvišim organima VJ i sekretarijata", o iznajmljivanju objekata ili uredaja VJ nije bilo.
Bez obzira na ove demantije, SAD i saveznici, na Kosmetu, u "Bondstilu" kod Uroševca napravili su glavnu vojnu bazu na Balkanu. Jer im nije pošlo za rukom da "osvoje" aerodrom u Prištini, gde su ih spektakularnim "trkom" svojevremeno pretekli Rusi! Koji su se, istina, povukli, ali prica je bila završena...
Ono što nisu uspeli u Prištini, celnici Pentagona i NATO uradili su u Uroševcu, 35 kilometara južno od Prištine. Kamp "Bondstil", površine 300-500 hektara, u kojem su smešteni americki vojnici, pretvoren je (još se pretvara) u najvecu vojnu bazu na Balkanu.
Izgradena je poljska bolnica, zatvor, heliodrom i komunikacijski centar, a sve je obezbedeno brojnim oklopnim vozilima i tenkovima. I raketama.
Vojnici SAD u novoj savremenoj bazi "Bondstil", pored potpune bezbednosti, imaju i visok komfor. Pentagonu je, ocito, stalo da što dublje "pusti korenje" na Kosmetu, sad se ispostavlja i zašto, i zato su žurili da brzo i stabilno utvrde svoje vojne efektive. Da su duboko zagazili u kosovsko blato govori i podatak: americki vojnici su, recimo, u Bosni proveli tri zime u šatorima, pre nego što su prešli u solidni smeštaj sa grejanjem.
U Uroševcu im je bilo toplo - vec prve zime!
Inace, deo zemlje na kojoj je podignuta baza "Bondstil" pripadao je pre 1945. godine Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Tako je Uroševac, grad koji je dobio ime po srpskom kralju Urošu, a Šiptari su ga uvek zvali turskim imenom Ferizaj, dobio kljucno mesto u kontroli Balkana.
Izgradnjom baze u Uroševcu, Amerikanci su, u stvari, stvorili uslove za preseljenje veceg dela svoje vojne efektive iz Evrope na Balkan. Sistem NATO baza u Evropi ce - prvo rasteretiti, a onda i ugasiti - bazu u Avijanu.
Baza "Bondstil" na Kosmetu "naslanjace se" na vazduhoplovnu NATO bazu u neposrednoj blizini grada Larise, u grckoj oblasti Tesaliji.
Grcka vlada je, sredinom 2000. godine, sa lokalnim gradevinarima potpisala ugovor o izgradnji podzemnog aerodroma, sa pratecim objektima, na 11.000 kvadrata, što ce koštati 70 miliona dolara.
NATO ce tako, pored komandnog centra, koji se takode nalazi u Larisi i pomorske baze, koja se uveliko gradi, vecim delom je završena, u mestu Litohoro, u Grckoj dobiti ekstra modernu avio-bazu.
Baze u Litohori i Larisi, udaljene svega 50 kilometara, medusobno su povezane centralnim autoputom Solun-Atina sa osam kolovoznih traka. U Larisi je, inace, i glavni štab NATO za ovaj deo Evrope, pa tako Alijansa ima "punu kontrolu i severa i juga".
Vojni analiticari tvrde da je plan za "trece oko u glavi" trebalo biti Kopaonik, ali ocito sad, posle energicne reakcije Rusije "da batina ima dva kraja", od tog projekta nema ništa. A uz to, tu je i cvrst stav vlade dr Vojislava Koštunice...
Inace, svojevremeno, bivši komandant NATO, general Vesli Klark, od Hrvata je zatražio dozvolu za izgradnju americke raketne baze "južno od Dubrovnika".
U toj bazi, po planu, ili želji, bile bi smeštene rakete ATMS, dometa 180 km. Amerikanci bi tako kontrolisali južni deo Jadrana i Crnu Goru.
Dakle, Pentagon i njegovi NATO saveznici vec godinama, korak po korak, pletu mrežu oko Balkana.
Tokom agresije na SRJ, Amerikanci su u Albaniji imali bataljon višecevnih lansera raketa i po oklopno-mehanizovanu i vojno-policijsku cetu. Amerikanci (i Zapad) grmeli su tada, da na Kosmet dolaze da zaštite Albance i sprece navodnu humanitarnu katastrofu.
Sad, kad je Srbiji na silu, oteto 15 odsto teritorije, mimo svih kanona medunarodnog prava, pojavljuje se pravi razlog: formiranje NATO države na tlu južne srpske pokrajine, Kosova i Metohije.
Stacioniranjem na Kopaoniku, Amerikanci bi svoju stratešku pricu završili i uperili fokus na kaspisjski region...
A sa Kopaonika se "vidi" i ceo Mediteran.
Za svaki slucaj..
SAD poklanjaju Hrvatskoj 40 borbenih aviona za eventualne intervencije na Kosovu i u Republici Srpskoj
Lovci F-16 za plašenje Srbije
*
Zagreb postao glavni saveznik Amerike na Balkanu
*
Presecaju se kopneni i vazdušni putevi za pomoć Srbima
Pentagon je pretprošle nedelje saopštio da je razočaran ponašanjem Beograda, kome je bila namenjena ključna vojno-politička uloga na Balkanu, i da će sad glavni partner NATO biti Zagreb. Albanija, Hrvatska i Makedonija postaće punopravni članovi NATO na aprilskom samitu u Bukureštu, posle koga će Džordž Buš doći u Zagreb sa specijalnim poklonom: eskadrilom supersoničnih borbenih aviona F-16.
Nove letelice hrvatskog vazduhoplovstva, laki lovci F-16 Fighting Falcon ("borbeni soko") namenjeni su kontroli centralnog dela Jugoistočne Evrope, ali i kao snage za brzo dejstvo u slučaju pokušaja bilo kakve agresivne akcije Srbije na Kosovu i Republici Srpskoj, najavljuje se iz Vašingtona. U aprilu, kada Hrvatska uđe u NATO, treba da stigne prva eskadrila (12 do 20 aviona), a predviđeno je da do kraja godine dobiju ukupno 40 F-16 A. To će Hrvatsku učiniti najjačom vazduhoplovnom silom u regionu.
Hrvatski mediji već slavodobitno najavljuju besplatnu vazduhoplovnu dominaciju na Balkanu, ali izvori NT iz vojnog vazduhoplovstva kažu da SAD nikad ništa ne daju badava. Novi F-16 više se ne proizvode, i polako se povlače iz američkog vazduhoplovstva. Međutim, i dalje se prodaju u inostranstvu: reč je o korišćenim letelicama i za svaku je potrebno nekoliko miliona dolara da bi se vratila u top formu i osavremenila. Tako proizvođači Lockheed-Martin i General Dynamics i dalje dobro zarađuju na rezervnim delovima, opremi i naoružanju. Naravno, novim tipovima aviona potrebna je nova infrastruktura, sistemi veza, piste, a ni obuka pilota i mehaničara u SAD nije ni besplatna ni brza, tako da nove eskadrile F-16 u vazduhoplovstvu Hrvatske ne bi odmah bile u operativnom stanju.
Međutim, američka ponuda se teško može odbiti, a stigla je upravo kad je Hrvatska planirala da kupi moderne švedske lovce Grippen, tako da će taj posao sada najverovatnije otići u zaborav. Hrvatsko ministarstvo odbrane je uzgred, besplatno, ponudilo i aerodrom Zemunik kraj Zadra kao glavni trenažni centar NATO avijatičara u ovom delu Evrope.
Vojni stručnjaci ipak naglašavaju da je F-16 daleko od letelice za potcenjivanje: to je najprodavaniji i najuspešniji zapadni lovac koji može da vodi i dnevne i noćne borbe, da napadne sve ciljeve na zemlji i u vazduhu, a s modifikacijama može da lansira i "pametne bombe". Naoružavanje Hrvatske ovim letelicama, ali i najava nabavke velikih transportnih aviona C-17, koji mogu da nose tri oklopna borbena vozila i četu vojnika, očigledno nije samo za lokalnu paradu.
U sadašnjoj situaciji na Balkanu, najava da će Hrvatska dobiti američke avione i po ubrzanom postupku postati članica NATO ima mnogo veću političku nego vojnu težinu i predstavlja pritisak na Srbiju. General Ninoslav Krstić, iz Foruma za bezbednost i demokratiju, kaže da je u Briselu 2001. planirano da Srbija bude lider Balkana i ključni saveznik NATO, ali se to definitivno izjalovilo posle američke podrške nezavisnom Kosovu. S druge strane, okretanje Beograda ka Rusiji ometa Alijansu u njenom napredovanju ka Istoku i izaziva nervozu.
- Kad Hrvatska, Makedonija i Albanija budu primljene u NATO, Srbija će se naći u gvozdenom obruču. U slučaju bilo kakve agresije neće moći da nam stigne nikakva pomoć ni kopnenim ni vazdušnim putem, jer ćemo biti u potpunom okruženju NATO zemalja. S najavom prijema ove tri zemlje u Alijansu treba povezati i poslednju izjavu Japa de Hop Shefera, koji pored 16.500 pripadnika KFOR najavljuje i nove NATO snage na Kosovu. Alijansa želi da ostvari plan s kraja 90-tih, da glavne baze iz Zapadne Evrope prebaci na jugoistok, a Srbija se sad pojavljuje kao smetnja i pokušaće da nas ubrzano disciplinuju - smatra general Krstić.
B. S.
Skup remont poklona
Borbeni avion F-16 Fighting Falcon je višenamenski lovac, izuzetno dobrih manevarskih osobina, standardno opremljen topovima Vulkan 20 mm u korenu krila i sa bar dva Aim 9 Sidewinder projektila kratkog dometa. Dostiže maksimalnu brzinu od 2 maha, a u arsenal vojske SAD ušao je 1978. Proizvedeno je oko 4.200 ovih letelica, koje se nalaze u armijama 25 država. Ispod krila F-16 su po tri tačke vešanja za široku lepezu projektila vazduh-vazduh, vazduh-zemlja, nenavođenih i navođenih, uključujući i krstareće. Cena aviona zavisi od dodatne opreme. Najjeftinija verzija košta 14,6, a najskuplja čak 70 miliona dolara. Remont polovnog aviona, kakve treba da dobije Hrvatska, košta oko osam miliona dolara.
Hrvatska, Albanija i Makedonija pod hitno u NATO
Albanija, Hrvatska i Makedonija su značajni strateški partneri SAD i potpuno su kvalifikovani za NATO, naglo su zaključili zvaničnici američkog ministra odbrane 21. februara u Vašingtonu, na sastanku s ministrima vojski ovih balkanskih država. Odbijanje Srbije da prihvati otcepljenje Kosova glavni je razlog ubrzane procedure prihvatanja novih saveznika.
- Veoma smo zadovoljni učinkom vojnika Albanije, Hrvatske i Makedonije u Avganistanu i Iraku. Takođe, ove zemlje su postigle neverovatan napredak u reformi i modernizovanju svojih odbrambenih institucija. SAD će podržati njihov prijem u NATO na samitu u Bukureštu - rekao je Danijel Fata, pomoćnik ministra odbrane SAD za Evropu i NATO. Na sastanku je bilo reči i o misiji NATO na KiM, koja treba da "bez diskusije obezbedi nezavisnost Kosova", a doprinos tome treba da daju i ove "tri zemlje, pokazujući prodornost i čvrstinu učešćem u mogućem ratu". Hrvatska se obavezala i na prihvatanje izbeglica sa Kosmeta u slučaju eskalacije nasilja.
by: Dejan Lucic
Šta se sve krije iza žestokog, zasad samog verbalnog, zveckanja oružjem izmedu Moskve i Vašintona oko Kosova i Metohije
Bitka za Kopaonik
Piše:Vladan Dinić
Rusija brani Srbiju, cak pominje da ce, zlu ne trebalo, uciniti to i oružjem!?
Uz jasno upozorenje Sjedinjenim Državama i NATO da "batina ima dva kraja".
Zašto to, sad, Rusija cini, pitanje je oko kojeg se, pre svega ovde, u Srbiji, koplja lome medu "europejcima" za koje je Evropa - "iber ales" i onih kojima je - Kosovo srce Srbije.
Cini se, iz više opravdanih razloga:
o Zbog principijelnog stava zaštite od nasilnickog ukidanja medunarodnog prava,
o Rušenja Povelje UN,
o Ali i zbog strateških razloga i bezbednosti, ne samo Balkana, Srbije, Kosova i Metohije, vec i same Rusije!!
U Rusiji se i danas dobro secaju, da je Vašington, pre nekoliko godina, bio "zainteresovan" da na 99 godina zakupi radarske baze na Kopaoniku!
U koje je, da podsetimo, ugradena, mahom, britanska tehnologija, u svemu kompatibilna sa americkom, odnosno sa standardima NATO, ali i sa vojnim postrojenjima na Pešterskoj visoravni!!
Pored strateških razloga - Kopaonik je važan i zbog kontrole rovitog blisko-istocnog podrucja i kavkasko-kaspijskog regiona, dakle i petrohemijskih puteva.
Svojevremeno je Radio Frans-internacional(RFI), otkrio americke planove, pozivajuci se na dobro obaveštene izvore u Briselu, u vezi i sa planovima kontrole naftovoda, kojim bi nafta i gas iz kaspijskog basena, preko Bugarske, južne Srbije, Kosmeta, Makedonije i Albanije, stizali u zapadnu Evropu.
Nedavno je srpska vlada, posle odlaska Tadica i Koštunice kod Putina, potpisala sa Rusima ugovor o prodaji dela NIS-a, a Rusi bi uskoro poceli gradnju "Južnog toka", što je ocito uznemirilo americke privredne, ali i vojne stratege.
Tadašnji portparol Pentagona Mejdžor Bler odmah je, po objavljivanju vesti Radio Frans-internacionala o zainteresovanosti SAD za osmatracku bazu na Kopaoniku, zvanicno Tanjugu, demantovao informaciju o tome i o navonim pregovorima o ustupanju pojedinih vojnih baza u Srbiji na raspolaganje americkoj vojsci na 99 godina:
"Razgovarao sam sa nadležnima za odnose sa Jugoslavijom u Pentagonu i nemamo saznanja o pregovorima koje spominje francuski radio", rekao je Bler.
Vest je, tada, demantovao i Beograd. Izvor FoNeta u tadašnjem Saveznom sekretarijatu odbrane precizirao je da "nikakvih zvanicnih razgovora sa najvišim organima VJ i sekretarijata", o iznajmljivanju objekata ili uredaja VJ nije bilo.
Bez obzira na ove demantije, SAD i saveznici, na Kosmetu, u "Bondstilu" kod Uroševca napravili su glavnu vojnu bazu na Balkanu. Jer im nije pošlo za rukom da "osvoje" aerodrom u Prištini, gde su ih spektakularnim "trkom" svojevremeno pretekli Rusi! Koji su se, istina, povukli, ali prica je bila završena...
Ono što nisu uspeli u Prištini, celnici Pentagona i NATO uradili su u Uroševcu, 35 kilometara južno od Prištine. Kamp "Bondstil", površine 300-500 hektara, u kojem su smešteni americki vojnici, pretvoren je (još se pretvara) u najvecu vojnu bazu na Balkanu.
Izgradena je poljska bolnica, zatvor, heliodrom i komunikacijski centar, a sve je obezbedeno brojnim oklopnim vozilima i tenkovima. I raketama.
Vojnici SAD u novoj savremenoj bazi "Bondstil", pored potpune bezbednosti, imaju i visok komfor. Pentagonu je, ocito, stalo da što dublje "pusti korenje" na Kosmetu, sad se ispostavlja i zašto, i zato su žurili da brzo i stabilno utvrde svoje vojne efektive. Da su duboko zagazili u kosovsko blato govori i podatak: americki vojnici su, recimo, u Bosni proveli tri zime u šatorima, pre nego što su prešli u solidni smeštaj sa grejanjem.
U Uroševcu im je bilo toplo - vec prve zime!
Inace, deo zemlje na kojoj je podignuta baza "Bondstil" pripadao je pre 1945. godine Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Tako je Uroševac, grad koji je dobio ime po srpskom kralju Urošu, a Šiptari su ga uvek zvali turskim imenom Ferizaj, dobio kljucno mesto u kontroli Balkana.
Izgradnjom baze u Uroševcu, Amerikanci su, u stvari, stvorili uslove za preseljenje veceg dela svoje vojne efektive iz Evrope na Balkan. Sistem NATO baza u Evropi ce - prvo rasteretiti, a onda i ugasiti - bazu u Avijanu.
Baza "Bondstil" na Kosmetu "naslanjace se" na vazduhoplovnu NATO bazu u neposrednoj blizini grada Larise, u grckoj oblasti Tesaliji.
Grcka vlada je, sredinom 2000. godine, sa lokalnim gradevinarima potpisala ugovor o izgradnji podzemnog aerodroma, sa pratecim objektima, na 11.000 kvadrata, što ce koštati 70 miliona dolara.
NATO ce tako, pored komandnog centra, koji se takode nalazi u Larisi i pomorske baze, koja se uveliko gradi, vecim delom je završena, u mestu Litohoro, u Grckoj dobiti ekstra modernu avio-bazu.
Baze u Litohori i Larisi, udaljene svega 50 kilometara, medusobno su povezane centralnim autoputom Solun-Atina sa osam kolovoznih traka. U Larisi je, inace, i glavni štab NATO za ovaj deo Evrope, pa tako Alijansa ima "punu kontrolu i severa i juga".
Vojni analiticari tvrde da je plan za "trece oko u glavi" trebalo biti Kopaonik, ali ocito sad, posle energicne reakcije Rusije "da batina ima dva kraja", od tog projekta nema ništa. A uz to, tu je i cvrst stav vlade dr Vojislava Koštunice...
Inace, svojevremeno, bivši komandant NATO, general Vesli Klark, od Hrvata je zatražio dozvolu za izgradnju americke raketne baze "južno od Dubrovnika".
U toj bazi, po planu, ili želji, bile bi smeštene rakete ATMS, dometa 180 km. Amerikanci bi tako kontrolisali južni deo Jadrana i Crnu Goru.
Dakle, Pentagon i njegovi NATO saveznici vec godinama, korak po korak, pletu mrežu oko Balkana.
Tokom agresije na SRJ, Amerikanci su u Albaniji imali bataljon višecevnih lansera raketa i po oklopno-mehanizovanu i vojno-policijsku cetu. Amerikanci (i Zapad) grmeli su tada, da na Kosmet dolaze da zaštite Albance i sprece navodnu humanitarnu katastrofu.
Sad, kad je Srbiji na silu, oteto 15 odsto teritorije, mimo svih kanona medunarodnog prava, pojavljuje se pravi razlog: formiranje NATO države na tlu južne srpske pokrajine, Kosova i Metohije.
Stacioniranjem na Kopaoniku, Amerikanci bi svoju stratešku pricu završili i uperili fokus na kaspisjski region...
A sa Kopaonika se "vidi" i ceo Mediteran.
Za svaki slucaj..
SAD poklanjaju Hrvatskoj 40 borbenih aviona za eventualne intervencije na Kosovu i u Republici Srpskoj
Lovci F-16 za plašenje Srbije
*
Zagreb postao glavni saveznik Amerike na Balkanu
*
Presecaju se kopneni i vazdušni putevi za pomoć Srbima
Pentagon je pretprošle nedelje saopštio da je razočaran ponašanjem Beograda, kome je bila namenjena ključna vojno-politička uloga na Balkanu, i da će sad glavni partner NATO biti Zagreb. Albanija, Hrvatska i Makedonija postaće punopravni članovi NATO na aprilskom samitu u Bukureštu, posle koga će Džordž Buš doći u Zagreb sa specijalnim poklonom: eskadrilom supersoničnih borbenih aviona F-16.
Nove letelice hrvatskog vazduhoplovstva, laki lovci F-16 Fighting Falcon ("borbeni soko") namenjeni su kontroli centralnog dela Jugoistočne Evrope, ali i kao snage za brzo dejstvo u slučaju pokušaja bilo kakve agresivne akcije Srbije na Kosovu i Republici Srpskoj, najavljuje se iz Vašingtona. U aprilu, kada Hrvatska uđe u NATO, treba da stigne prva eskadrila (12 do 20 aviona), a predviđeno je da do kraja godine dobiju ukupno 40 F-16 A. To će Hrvatsku učiniti najjačom vazduhoplovnom silom u regionu.
Hrvatski mediji već slavodobitno najavljuju besplatnu vazduhoplovnu dominaciju na Balkanu, ali izvori NT iz vojnog vazduhoplovstva kažu da SAD nikad ništa ne daju badava. Novi F-16 više se ne proizvode, i polako se povlače iz američkog vazduhoplovstva. Međutim, i dalje se prodaju u inostranstvu: reč je o korišćenim letelicama i za svaku je potrebno nekoliko miliona dolara da bi se vratila u top formu i osavremenila. Tako proizvođači Lockheed-Martin i General Dynamics i dalje dobro zarađuju na rezervnim delovima, opremi i naoružanju. Naravno, novim tipovima aviona potrebna je nova infrastruktura, sistemi veza, piste, a ni obuka pilota i mehaničara u SAD nije ni besplatna ni brza, tako da nove eskadrile F-16 u vazduhoplovstvu Hrvatske ne bi odmah bile u operativnom stanju.
Međutim, američka ponuda se teško može odbiti, a stigla je upravo kad je Hrvatska planirala da kupi moderne švedske lovce Grippen, tako da će taj posao sada najverovatnije otići u zaborav. Hrvatsko ministarstvo odbrane je uzgred, besplatno, ponudilo i aerodrom Zemunik kraj Zadra kao glavni trenažni centar NATO avijatičara u ovom delu Evrope.
Vojni stručnjaci ipak naglašavaju da je F-16 daleko od letelice za potcenjivanje: to je najprodavaniji i najuspešniji zapadni lovac koji može da vodi i dnevne i noćne borbe, da napadne sve ciljeve na zemlji i u vazduhu, a s modifikacijama može da lansira i "pametne bombe". Naoružavanje Hrvatske ovim letelicama, ali i najava nabavke velikih transportnih aviona C-17, koji mogu da nose tri oklopna borbena vozila i četu vojnika, očigledno nije samo za lokalnu paradu.
U sadašnjoj situaciji na Balkanu, najava da će Hrvatska dobiti američke avione i po ubrzanom postupku postati članica NATO ima mnogo veću političku nego vojnu težinu i predstavlja pritisak na Srbiju. General Ninoslav Krstić, iz Foruma za bezbednost i demokratiju, kaže da je u Briselu 2001. planirano da Srbija bude lider Balkana i ključni saveznik NATO, ali se to definitivno izjalovilo posle američke podrške nezavisnom Kosovu. S druge strane, okretanje Beograda ka Rusiji ometa Alijansu u njenom napredovanju ka Istoku i izaziva nervozu.
- Kad Hrvatska, Makedonija i Albanija budu primljene u NATO, Srbija će se naći u gvozdenom obruču. U slučaju bilo kakve agresije neće moći da nam stigne nikakva pomoć ni kopnenim ni vazdušnim putem, jer ćemo biti u potpunom okruženju NATO zemalja. S najavom prijema ove tri zemlje u Alijansu treba povezati i poslednju izjavu Japa de Hop Shefera, koji pored 16.500 pripadnika KFOR najavljuje i nove NATO snage na Kosovu. Alijansa želi da ostvari plan s kraja 90-tih, da glavne baze iz Zapadne Evrope prebaci na jugoistok, a Srbija se sad pojavljuje kao smetnja i pokušaće da nas ubrzano disciplinuju - smatra general Krstić.
B. S.
Skup remont poklona
Borbeni avion F-16 Fighting Falcon je višenamenski lovac, izuzetno dobrih manevarskih osobina, standardno opremljen topovima Vulkan 20 mm u korenu krila i sa bar dva Aim 9 Sidewinder projektila kratkog dometa. Dostiže maksimalnu brzinu od 2 maha, a u arsenal vojske SAD ušao je 1978. Proizvedeno je oko 4.200 ovih letelica, koje se nalaze u armijama 25 država. Ispod krila F-16 su po tri tačke vešanja za široku lepezu projektila vazduh-vazduh, vazduh-zemlja, nenavođenih i navođenih, uključujući i krstareće. Cena aviona zavisi od dodatne opreme. Najjeftinija verzija košta 14,6, a najskuplja čak 70 miliona dolara. Remont polovnog aviona, kakve treba da dobije Hrvatska, košta oko osam miliona dolara.
Hrvatska, Albanija i Makedonija pod hitno u NATO
Albanija, Hrvatska i Makedonija su značajni strateški partneri SAD i potpuno su kvalifikovani za NATO, naglo su zaključili zvaničnici američkog ministra odbrane 21. februara u Vašingtonu, na sastanku s ministrima vojski ovih balkanskih država. Odbijanje Srbije da prihvati otcepljenje Kosova glavni je razlog ubrzane procedure prihvatanja novih saveznika.
- Veoma smo zadovoljni učinkom vojnika Albanije, Hrvatske i Makedonije u Avganistanu i Iraku. Takođe, ove zemlje su postigle neverovatan napredak u reformi i modernizovanju svojih odbrambenih institucija. SAD će podržati njihov prijem u NATO na samitu u Bukureštu - rekao je Danijel Fata, pomoćnik ministra odbrane SAD za Evropu i NATO. Na sastanku je bilo reči i o misiji NATO na KiM, koja treba da "bez diskusije obezbedi nezavisnost Kosova", a doprinos tome treba da daju i ove "tri zemlje, pokazujući prodornost i čvrstinu učešćem u mogućem ratu". Hrvatska se obavezala i na prihvatanje izbeglica sa Kosmeta u slučaju eskalacije nasilja.
by: Dejan Lucic
Taurun- Novajlija
- Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.02.2008
Re: Politicke rasprave
Ovo je sramota sto se dogodilo danas,velika sramota!!!
Popara_87- Moderator
- Broj poruka : 609
Godina : 37
Lokacija : Cuprija
Omiljeni klub : Crvena Zvezda & Juventus
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Sada ce biti interviju Tadica.
B.M.K.- Spamer
- Broj poruka : 487
Godina : 31
Lokacija : Sid
Omiljeni klub : Ima Dosta
Datum upisa : 01.03.2008
Re: Politicke rasprave
Hrvatska ce priznati nezavisnost kosova.
B.M.K.- Spamer
- Broj poruka : 487
Godina : 31
Lokacija : Sid
Omiljeni klub : Ima Dosta
Datum upisa : 01.03.2008
Re: Politicke rasprave
pa naravno ne bi oni nikad bili na nasoj strani...
ulizuju je amerima u su*ak
RUSI
ulizuju je amerima u su*ak
RUSI
Toja- Administrator
- Broj poruka : 2490
Godina : 32
Lokacija : Sombor
Omiljeni klub : PARTIZAN, AC Milan
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
Samo za mog brata Dedzu!!!
Le Kosovo c'est la Serbie!!!!
Le Kosovo c'est la Serbie!!!!
Taurun- Novajlija
- Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.02.2008
Re: Politicke rasprave
Nato pali nato rusi
Al nemoze da porusi
Kosovo je tu tu dusi.
Al nemoze da porusi
Kosovo je tu tu dusi.
B.M.K.- Spamer
- Broj poruka : 487
Godina : 31
Lokacija : Sid
Omiljeni klub : Ima Dosta
Datum upisa : 01.03.2008
Re: Politicke rasprave
onaj bre karadinaj oslobodjen pa bre cu da idem u kurac
jebem ti siptare
jebem ti siptare
NikolaReal- Moderator
- Broj poruka : 611
Lokacija : Pozarevac
Omiljeni klub : Crvena Zvezda,Real Madrid
Datum upisa : 29.02.2008
Re: Politicke rasprave
Nova vlada 12.maja bice SRS-DSS, pa cemo lepo zuta govan da posaljemo u zatvor, da sade krompir
nikmar- Moderator
- Broj poruka : 580
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Omiljeni klub : Crvena zvezda, Juventus, IMT
Datum upisa : 28.02.2008
nikmar- Moderator
- Broj poruka : 580
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Omiljeni klub : Crvena zvezda, Juventus, IMT
Datum upisa : 28.02.2008
nikmar- Moderator
- Broj poruka : 580
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Omiljeni klub : Crvena zvezda, Juventus, IMT
Datum upisa : 28.02.2008
Re: Politicke rasprave
socijalisti su konza
Toja- Administrator
- Broj poruka : 2490
Godina : 32
Lokacija : Sombor
Omiljeni klub : PARTIZAN, AC Milan
Datum upisa : 28.02.2008
nikmar- Moderator
- Broj poruka : 580
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Omiljeni klub : Crvena zvezda, Juventus, IMT
Datum upisa : 28.02.2008
Toja- Administrator
- Broj poruka : 2490
Godina : 32
Lokacija : Sombor
Omiljeni klub : PARTIZAN, AC Milan
Datum upisa : 28.02.2008
Strana 2 od 22 • 1, 2, 3 ... 12 ... 22
Chill4ever :: Main Topic :: Chill
Strana 2 od 22
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu